sushi maki

Uborkás-lazacos sushi maki

Van egy különleges dolog a sushi maki készítésében, ami sokáig távol tartott tőle. Mindig úgy gondoltam, hogy az éttermekben ez a finom, tökéletesen gömbölyűre tekert falat nem lehet elérhető egy átlagos konyhában, főleg nem az én két, kevésbé ügyes kezem által. De mivel imádom a sushit – sőt, igazából szinte rajongok érte – egy ideje motoszkált bennem a gondolat, hogy talán meg kellene próbálnom.

A bátorságot végül a barátaink látogatása adta meg. Nem a megszokott, “jaj, nehogy elronts valamit” típusú vendégek ők. Ők azok, akik minden vacsorát egy közös élménnyé varázsolnak, akár sikerül a fogás, akár nem. Ezt kihasználva döntöttem úgy, hogy életemben először nekivágok a sushi maki elkészítésének. A kedvencemre, az uborkával és lazaccal töltött tekercsre esett a választásom.

Amikor a konyhában elkezdtem előkészíteni a hozzávalókat, egy kis izgalom vett erőt rajtam. Vajon elég feszesre tudom-e tekerni? Elég ragadós lesz-e a rizs? De a szándékom az volt, hogy tiszteletemet fejezzem ki vendégeink felé – és ha elrontom is, legalább nagy mosolyok közepette tesszük azt!

Uborkás-lazacos sushi maki recept

Mielőtt elkezdenéd, érdemes beszerezni néhány alapvető hozzávalót, amit talán nem minden kamra rejt. De ezek az összetevők teszik igazán különlegessé ezt a receptet.

sushi maki

Hozzávalók (4 személyre):

  • 200 g sushi rizs
  • 250 ml víz
  • 2 evőkanál rizsecet
  • 1 evőkanál cukor
  • ½ teáskanál só
  • 150 g friss lazacfilé
  • ½ uborka (vékony csíkokra vágva)
  • 4 db nori (szárított tengeri alga)
  • Szójaszósz, wasabi, pácolt gyömbér (a tálaláshoz)

Elkészítés:

  1. Sushi rizs elkészítése: Kezdjük a rizssel, ami a sushi lelke. Alaposan mosd át a rizst, míg a víz tiszta nem lesz. Ez eltarthat pár percig, de megéri a fáradtságot. Aztán tedd fel főni a rizst és a vizet, forrald fel, majd kis lángon, lefedve főzd még 10-12 percig, míg a rizs teljesen megpuhul. Amint kész, hagyd 10 percig állni.
  2. Ízesítés: Miközben a rizs pihen, keverd össze a rizsecetet, cukrot és sót egy kis lábasban, melegítsd addig, míg a cukor feloldódik, de ne forrald fel. Amikor a rizs kicsit kihűlt, keverd bele ezt az ecetes keveréket, finoman, hogy a rizsszemek ne törjenek össze.
  3. Lazac és uborka előkészítése: A lazacot éles késsel vékony csíkokra szeleteld. Az uborkát is hosszú, vékony szeletekre vágd – ezek lesznek a tekercs frissítő, roppanós elemei.
  4. Tekercselés: Ez volt az a rész, amitől kicsit tartottam, de valójában nem olyan bonyolult! Tegyél egy nori lapot a bambusz sushi gyékényre (vagy egy konyharuhára, ha nincs ilyen eszközöd). Nedves kézzel egyenletesen nyomkodd el a rizst a nori lapra, hagyj kb. 1 cm-t szabadon a felső szélénél, hogy a tekercset könnyen lezárhasd. A rizs közepére helyezd a lazacot és az uborkát.
  5. Görgetés: Jöhet a pillanat, amitől igazán izgultam: a tekercselés! Óvatosan emeld fel a bambuszlap alsó részét és kezdd el feltekerni, közben finoman nyomd meg a tekercset, hogy szép, feszes legyen. Amikor a végére érsz, nedvesítsd meg a nori üres szélét, hogy jól tapadjon, és zárd le a tekercset.
  6. Szeletelés: Egy éles, nedves késsel szeleteld fel a tekercseket, és tedd tálra.

Tálalás:

A kész tekercseket szójaszósszal, wasabival és pácolt gyömbérrel kínáld. Mi először kicsit nevetgéltünk a tekercsek formáján, de aztán ahogy belekóstoltunk, mindenki mosolyogva nyugtázta, hogy a lényeg mégiscsak az íz.

A végére persze mindenki jól lakott és jól is érezte magát, még ha a tekercsek nem is lettek pont olyanok, mint egy mesterszakács keze alatt. De a nap tanulsága az volt, hogy néha érdemes nekivágni annak, amitől tartunk. Hiszen még ha nem is lesz tökéletes, a barátaink, a nevetés és a közös élmények mindig megédesítik a végeredményt.

Most pedig azt hiszem, hamarosan újra sushi készül majd nálunk, és ki tudja, talán legközelebb már egy kicsit jobban sikerül!

TRANSLATE